ÜYELİK
MENÜ

Sizce De Beyan Vermeme Cezasını Önce Uyarı Yapılıp Uyulmazsa Cezasının Tahakkuk Edilmesi Gerekmez Mi?

11 Ekim 2021 16:30 14 Okunma Şenol Dönder Tarafından Yazıldı

ŞENOL DÖNDER

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Bu meslekte yıllardır emek vermiş bir Mali Müşavirim. Yapmış olduğum bu mesleği gururla ve severek yaptım. Benim gibi meslektaşlarımda bu meslekte büyük bir emek harcıyorlar ve çok risk taşımaktadırlar.

Son yıllarda mevzuatların sürekli değişmesi, üstelik Maliye ve Sgk nın bile bu uygulamalardan haberleri olmaması, danışılacak birinin de bulunamaması bizleri çok üzmüştür.  İş üstüne iş eklemeler sonucunda angarya işler çoğalmıştır. Bizlerin yıpranmasına ve hepimizin stresten dolayı her türlü hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştur.

Bu kadar iş yükünün üzerine bir de öyle büyük cezalarla da yüz yüze kalıyoruz ki, Bu cezaların önce uyarı şeklinde daha sonra uyarıya rağmen yerine getirilmediyse cezanın kesilmesi gerektiği gibi çalışmaların ilgililer tarafından yapılmasını özellikle rica ediyorum. Hatta inanın bütün meslektaşlarım adına Yüksek Sesle bu ricamı yineliyorum.

Bir insan şaşar beşerdir. Unutabilir. Unutulan bir olay var ise, özellikle devletin unutulanları takip etmeli ve öncelikle uyarmalı, uyardığı halde gereken yapılmadığı zaman cezanın kesilmesi gerekmektedir.

Örneğin, devlete bir zararı olmadığı halde, e-tebligatı unutmuş bir Mükelellefe, e–Tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükellefler, bu kaydı gerçekleştirmezlerse usulsüzlük cezası kesilmektedir.  Cezalar 2021 için; Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı için 1.500 TL. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler için 760 TL. dir denilmektedir. Bu işlemleri Mali Müşavir yapması gerekmektedir. Mükellefe de olsa kesilen bu cezayı Mali Müşavir ödemek zorundadır ve bu ceza çok ağırdır. En azından bir uyarı yapılıp, yine uyulmazsa cezasının kesilmesi gerekmez mi?

Yakında beyan ve ödemeleri niye son güne bıraktın diye de ceza gelirse şaşırmam. Umarım böyle bir şey olmaz.

Saygılarımla,

Muhasebeciler.com.tr - Lokasyona Göre Muhasebe Bürolarını Listeleyin © 2022