ÜYELİK
MENÜ

Suriyeli İşçi Çalıştırma Ve Teşvik

31 Temmuz 2019 16:30 55 Okunma MÜKELLEF UZMANI SMMM VE DENETİM LİMİTED ŞİRKETİ Tarafından Yazıldı

Faydalanma şartları

İstanbul, Adana, Bursa, Hatay, Konya illerimizden birinde kayıtlı bir iş yerinin bulunması ya da bu illerde yeni bir iş yeri açmak gerekmektedir. Keza program şimdilik sadece bu illerle sınırlı olarak uygulanmaktadır. İşveren, ilave istihdam edeceği Suriyeli işçi ve yanında hâlen çalıştırmakta olduğu ya da işe alacağı Türk işçi için destek ödemesi alabilecektir.

Çalıştıracağı Suriyeli sayısı kadar Türk işçi için de başvuru yapabilir. Üst sınır 10 Suriyeli ve 10 Türk vatandaşı olarak belirlenmiştir.

Destekten faydalanabilmek için istihdam edilecek kişileri kesintisiz çalıştırmak ve primlerini ödemek gerekmektedir.

Program için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/KigepBasvuru/index.jsf internet adresinden ön kayıt yaptırmak lazımdır. Ayrıca işe alınacak Suriyeli işçiler için çalışma iznine başvurmak gerekmektedir.

Çalışma izinleri alındıktan sonra dokümanlarla SGK İl Müdürlüklerinde bu program için tahsis edilmiş olan Proje Ofisine gelerek kesin kayıt başvurusunun tamamlanması gerekiyor. Kesin kaydını tamamlayan işverenler ile SGK İl Müdürlüklerinde tahsis edilmiş olan Proje Ofisinde sözleşme imzalanması gerekmektedir.

Program kapsamında istihdam edilen kişilerin sigorta primi ödenilen tarihten itibaren 45 gün sonra destek ödemeleri yatırılmaktadır.

SGK’ya borcun olması durumunda ilk ay hak edilen destek ödemesi borca mahsup edilecektir. Eğer ikinci ayın sonunda da hâlâ SGK’ya borç varsa hak edilen destek miktarı yine borca mahsup edilerek programdan yararlanma hakkı sona erdirilmektedir.

MÜKELLEF UZMANI SMMM VE DENETİM LİMİTED ŞİRKETİ - DİĞER MAKALELERİ

Muhasebeciler.com.tr - Lokasyona Göre Muhasebe Bürolarını Listeleyin © 2022